آشنایی با انواع ساپورت تأسیسات
آخرین بروز رسانی: 30ام خرداد, 1401

آشنایی با انواع ساپورت تأسیسات

ساپوت‌های  تاسیسات به عنوان مهارکننده‌ها یا نگهدارنده‌های تاسیسات و تحمل‌کننده […]

ساپوت‌های  تاسیسات به عنوان مهارکننده‌ها یا نگهدارنده‌های تاسیسات و تحمل‌کننده بار وارده از تجهیزات به سازه، نقش مهمی را در ساختار تاسیسات یک ساختمان ایفا می‌کند. ساپورت‌های تاسیسات دارای انواع  و هم‌چنین اشکال مختلف هستند که در موقعیت‌های مختلف به کار می‌آیند. در این مقاله، مفهوم ساپورت‌ تاسیسات مورد معرفی قرار می‌گیرند و انواع ساپورت های تاسیسات معرفی می‌شوند. با ما همراه باشید.

ساپورت تاسیسات چیست؟

همان‌طور که از اسم ساپورت‌های تاسیسات مشخص است، این وسایل برای اتصال تاسیسات به کار رفته به سازه ي اصلي در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع ساپورت‌های تاسیسات با کنترل و مهار وزن تاسیسات ساختمان، تاسيسات را به سازه ي اصلي متصل و در مقابل بارهاي موجود مانند بارهاي ناشي از زلزله و يا تغيير دما مقاومت مي کنند. ساپورت‌های تاسیساتی را می‌توان به شکل‌های اتصال روي کف، نردبان، زير سقفي نصب کرد.

ساپورت تاسیسات هیلتی

ساپورت تاسیساتی در مقابل بارهای ناشی از زلزله مقاومت می کنند

تعدادی زیادی پروفيل و  راد تمام رزوه فلزی، ساپورت‌های تاسیسات را تشکیل می‌دهند که می‌توانید با طراحی اتصالات و کنار هم قرار دادن این اجزا به طور مناسب بهترین ساپورت را برای تاسیسات فراهم کنید. از نظر ميزان بار روي ساپورت، می‌توان ساپورت‌های تاسیسات را به 3 دسته ساپورت‌های تاسیساتی سبک، متوسط و سنگین تقسیم کرد. ساپورت‌های سبک نسبت به ساپورت‌های متوسط و سنگین مقاومت کمتری دارند. در موقعیت‌های مختلف و با توجه به وزن و قرارگیری تاسیسات می‌توانید هر کدام از این سه نوع تاسیسات را به کار بگیرید. این تقسیم‌بندی برای «انواع ساپورت های تاسیسات» خیلی کلی است. در اين مقاله به سراغ ساپورت هاي مربوط به سيستم گرمايش و سرمايش مي رويم. براي اطلاعات بيشتر بخش بعدي مقاله را مطالعه کنيد.

با انواع ساپورت های تاسیسات در یک سیستم گرمایشی آشنا شوید.

در این بخش از مقاله با انواع ساپورت‌های تاسیسات در سیستم‌های گرمایشی آشنا خواهید شد. پیش از معرفی این ساپورت‌ها، ساز و کار سیستم‌های گرمایشی تشریح می‌شود و تاسیساتی که برای مهار سيستم گرمايشي به کار می‌روند، معرفی می‌شوند. ابتدا با تاسیسات آشنا شوید و سپس ساپورت‌های تاسیسات را بشناسید!

سیستم‌های گرمایشی از چه ساز و کاری استفاده می‌کنند؟

سیستم‌های گرمایشی یک عبارت کلی است که برای سیستم‌هایی به کار می‌رود که دمای محیطی درون یک ساختمان را در یک سطح مناسب نگه می‌دارند. این سیستم‌ها انواع مختلفی دارند. در برخی از این سیستم‌های گرمایشی، گرما به صورت جداگانه در یک واحد واقع شده در اتاقي مخصوص داخل و یا مجاور ساختمان تولید می‌شود. این واحد گرمایشی، ابتدا واحد گرمایشی را به صورت مستقیم گرم می‌کند و سپس از طریق لوله‌ها به دستگاه های گرمایشی مقصد مانند رادیاتورها و سيستم گرمايش از کف گرمارسانی می‌‌نماید.

برخی دیگر از سیستم‌های گرمایشی در ساختمان‌های بزرگ، از گرمایش مرکزی (اعم از دستگاه‌های گرمایشی هدفمند یا دیگر دستگاه‌های طراحی شده با امکان تشخيص ميزان انرژی اتلافی) و یک سيال گرم شونده اوليه استفاده می‌کنند. این سيال از طریق لوله‌های زیر زمین به موتورخانه‌های داخل ساختمان ها انتقال داده می‌شود. سپس از یک مبدل گرمایی عبور می‌کند و با افزايش دما باعث گرم شدن سيستم گرمايشي مي شود درست مانند سيستم هاي جداگانه و مستقل.

مقاله پیشنهادی: آشنایی با اتصالات تک ضرب

چندین سیستم دیگر نیز برای گرمایش ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از این سیستم‌ها، آن‌هایی هستند که در آن‌ها، واحدهای گرمایش مستقل با سیستم‌های تهویه هوای مطبوع ترکیب می‌شوند. در یک سیستم گرمایشی مرسوم، سيال گرمايشي، پیش از عبور از یک اسپلیتر، سفرش را از یک واحد گرمایشی مستقل یا بویلر در یک موتورخانه آغاز می‌کند. سپس از شاخه‌های مختلف می‌گذرد و وارد لوله ها می‌شود و شدتش را برای توزیع نهایی به مکان‌های مصرف یا انتشار انتهایی افزایش می‌دهد.

لوله‌های گرمایشی اصلي که از رايزرها و مسيرهاي اصلي عبور مي کنند، معمولا روی ساپورت‌های مشترک با سرویس‌های دیگر نصب می‌شوند. حالا سوال این‌ است که این ساپورت های تاسیساتی چه انواعی دارند و چگونه تاسیسات را مهار می‌کنند؟! انواع ساپورت های تاسیساتی برای پشتیبانی از تاسیسات مذکور عبارت هستند از:

1- بست تکی

لوله‌ها معمولا از زير سقف آويزان هستند و در ميانه راه مفصلي وجود دارد که اجازه ي حرکت به اين لوله ها را مي دهد.

2- ساپورت هاي ديواري (دستک)

لوله ها بر روي يک دستک پيش ساخته و يا جوشکاري شده از قبل سوار شده و يک مهاربند وظيفه ي مقاومت در برابر نيروهاي جانبي ناشي از گرمايش در لوله ها را دارد.

3- ساپورت تجهيزات جداکننده

قاب هاي جداکننده که توسط پروفيل هاي پيش ساخته براي مهار برخي تجهيزات جداکننده چه در طول مسير لوله و چه در موتورخانه مورد استفاده قرار مي گيرند.

4- ساپورت هاي هادي يکطرفه به صورت قاب

ساختار اين ساپورت هاي به گونه اي طراحي مي شود که علاوه بر مهار لوله ها، به صورت محوري هدايت کننده حرکت لوله در اثر گرم شدن و سرد شدن باشد.

5- ساپورت هاي اصلي کلکتورها

اين ساپورت ها به صورت روتين براي مهار کلکتورها در موتورخانه و يا لوله هاي اصلي در مسير کريدورهاي تاسيساتي با قابليت طراحي در ابعادو باربري هاي متفاوت، مورد استفاده قرار مي گيرد.

6- اتصال پروفيل زير سقف (به صورت مستقيم)

پروفيل به صورت مستقيم به وسيله ي انکر و يا مهارهاي راه-به-در متصل مي شود. لوله ها به صورت آويز به پروفيل متصل مي شوند. اين لوله ها مي توانند هم لوله هاي معمولي و هم لوله هاي سرد و گرم باشند.

7- ساپورت ها فول فريم (قاب) هادي محوري

اين ساپورت ها به صورت دو پروفيل آويز و يک پروفيل نشمين نصب مي شوند. لوله هاي سرد و گرم نيز بر روي المان افقي نصب مي شود. در اين ساپورت ها از Axial Slider و يا هادي تک محوره استفاده مي شود.

8- ساپورت هاي فول فريم (قاب) هادي دو محوره

مانند ساپورت هاي قبلي با اين تفاوت که در محل خم ها که در معرض حرکت دو محوره هستند نصب مي گردد. در اين ساپورت هاي از Cross slider و يا هادي دو محوره استفاده مي شود.

9- هادي هاي محوري در رايزر

طولي از پروفيل مستقيماً توسط انکر به ديوار پشت متصل مي شود. بست هاي لوله بر روي اسلايدر و يا هادي محوري نصب شده تا حرکت لوله ها را در يک راستا هدايت کنند.

10- ساپورت تجهيزات موتورخانه / تابلو برق ها

اين ساپورت ها به صورت يک قاب بين کف و سقف اجرا شده و تجهيزاتي مانند تابلو برق بر روي آن ها نصب مي شوند.

11- ساپورت هاي 3 بعدي تجهيزات سنگين

اين ساپورت ها به صورت پايه براي مهار تجهيزات سنگين موتورخانه مانند بويلرها در ابعاد و اندازه هاي مختلف مورد استفاده قرار مي گيرند.

12- فيکس پوينت Anchor point

مجموعه اي از قطعات که بعد از بررسي هاي فني به منظور مهار نمودن لوله هاي سرد و گرم و جلوگيري از جابه جايي آن ها مورد استفاده قرار مي گيرد. اين فيکس پوينت ها ممکن است در نقاط مشخصي مانند قبل و بعد از نقاط انبساط Expansion point و يا قبل و بعد از خم ها مورد استفاده قرار بگيرند.

13- فيکس پوينت هاي رايزر

اين ساپورت ها وظيفه ي ثابت نگه داشتن لوله هاي سرد و گرم که در اثر گرما منبسط و منقبض مي شوند را در رايزر به عهده دارد. در ساختمان هاي بلند مرتبه مورد استفاده قرار مي گيرد به خصوص قبل و بعد نقاط انبساط Expansion point

سخن آخر

ساپورت‌های تاسیسات مختلفی برای پشتیبانی از تاسیسات مختلف مورد نیاز ساختمان وجود دارند که می‌توانید آن را برای مهار مطمئن تجهیزات و سيستم هاي تأسيساتي خود به کار بگیرید. این مهارت و خلاقیت شماست که به چه صورت از ساپورت‌های مختلف تاسیسات استفاده کنید تا تاسیسات مورد نظرتان به بهترین حالت ممکن مهار شوند قرار بگیرد. براي کسب اطلاعات بيشتر با همکاران تيم مهندسي شرکت مادوي تماس بگيريد.

دسته‌بندی: مقالات

مقالات مرتبط را حتما ببینید

مقالات مرتبط را حتما ببینید

نظر شما برای ما ارزشمند است

0 دیدگاه