سیستم انکر ها

آشنایی با سیستم انکر ها

انکر های شیمیایی

انکر های شیمیایی

انکربولت های مکانیکی

انکربولت های مکانیکی

انکر های پلاستیکی

انکر های پلاستیکی

انواع سیستم انکر های هیلتی

چقدر با سیستم انکر ها آشنایی دارید؟ انکرها از ابزارهای مهمی هستند که برای اتصال المان های مختلف روی سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این انکرها به دو دسته کلی انکرهای مکانیکی و شیمیایی تقسیم‌بندی می‌شوند. تفاوت این دو نوع انکر در نوع اتصالی است که ایجاد می‌کنند. انکرهای برند هیلتی برایتان چقدر آشنا هستند؟ تاکنون استفاده از انکرهای این برند را تجربه کرده‌اید؟ در این مقاله، انواع سیستم انکر های هیلتی معرفی می‌شوند و به کاربردهای آن‌ها اشاره می‌شود. هم‌چنین مکانیسم‌های به کار گرفته شده در انکرهای مختلف نیز بررسی می‌شوند. با ما همراه باشید.

سیستم انکر های هیلتی در یک نگاه!
خلاقیت و اولین بودن جزء ثابتی از داستان شرکت هیلتی از سال ۱۹۵۳ در سیستم انکرها بوده است. هیلتی برخی از محصولاتش را به عنوان شواهدی بر مدعای خود معرفی می‌کند. این محصولات عبارت هستند از:

انکر شیمیایی Hilti HIT-CT۱ که دارای Clean-Tec سازگار با محیط زیست است
انکر انبساطی Hilti HSL-۳ که برای مقابله با شرایط دینامیکی چالش‌برانگیز طراحی شده است
نرم‌افزار طراحی انکر Hilti PROFIS که اولین نرم‌افزار طراحی ۳ بعدی برای محاسبه انکرهای مکانیکی و شیمیایی است

هیلتی طیف گسترده‌ای از انواع انکرها از جنس‌های فلزی، پلاستیکی و cast-in و هم‌چنین تجهیزات انکرهای شیمیایی را برای تحمل بارهای سبک، متوسط و سنگین، طراحی و تولید می‌کند. هم‌چنین نرم‌افزار PROFIS هیلتی می‌تواند طیف وسیعی از کاربردهای مختلف انکرها بر اساس دستورالعمل‌های بین‌المللی و فراتر از آن، بر اساس SOFA که روش طراحی خود شرکت هیلتی است، طراحی کند. سیستم‌ها و نرم‌افزارهای انکر شرکت هیلتی به طراحی و ساخت برخی از بلندپروازانه‌ترین کارهای مهندسی دنیا مانند Shard of London که بلندترین ساختمان‌های اروپا به حساب می‌آیند، کمک کرده است.

ساز و کارهای انواع انکرهای مکانیکی و شیمیایی هیلتی

بسته به شرایط و نیازهایتان باید مناسب‌ترین انکر را انتخاب کنید. شرکت هیلتی انواع انکرهای مکانیکی و شیمیایی را طراحی و تولید می‌کند که با توجه به گستردگی آن ها، اگر شرایط سازه و نیازهایتان را بررسی نکرده باشید، در انتخاب انکر مناسب از میان طیف وسیعی از انکرهای هیلتی، سردرگم می‌شوید.
انکرهایی که برای استفاده در بتن و سازه‌های بنایی طراحی شده‌اند، بر اساس یک یا چند مکانیسم که در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد، در برابر بارهای مختلف مقاومت می‌کنند. این مکانیسم‌ها عبارت هستند از:

•اصطکاک
• قفل شدگی
• اتصال با چسبندگی
• مقاومت برشی

حالا به توضیح هر کدام از این ساز و کارهای پرداخته می‌شود و به برخی از انکرهای هیلتی که از این مکانیسم‌ها استفاده می‌کنند، اشاره می‌شود.

1- اصطکاک (Friction)

ساز و کار اصطکاک، مکانیسمی است که بیشتر انکرهای مکانیکی انبساطی (expansion) post-installed مانند انکرهای HSL-۳، HST-۳ و HDI برای مقاومت در برابر بارهای مختلف، از این مکانیسم استفاده می‌کنند. مقاومت اصطکاکی از نیروهای انبساط ایجادشده بین انکر و دیواره سوارخ ایجادشده در سازه، حاصل می‌شود و می‌تواند با تغییر شکل موضعی بتن، تکمیل گردد. این نیروی اصطکاک متناسب با تنش‌های انبساطی تولیدشده توسط انکر است.
انکرهای انبساطی تحت کنترل گشتاور یا Torque-controlled مانند انکرهای HST-۳ و HSL-۳ از انبساط‌های مکرر برای افزایش قدرت انبساط، در پاسخ به افزایش بارگذاری و نیز مطابقت با شرایط ماده پایه (بتن) بهره می گیرند. (ترک خوردگی بتن)

2- قفل شدگی (Keying)

انکرهای زیر بُر و انکرهای پیچی، انواع خاصی از انکرهای انبساطی هستند که با قفل شدن انکر همراه با تغییر شکل دیواره سوارخ سازه،در برابر بارها وارده مقاومت می کنند. تنش‌های ایجاد شده در مواد اولیه در محل اتصال با سطوح انتهایی انکر می‌توانند به دلیل ماهیت ۳ محوری تنش، سطوح اتکایی نسبتا بالایی را با حداقل خرد‌شدگی بتن ایجاد کنند. انکرهای زیربُر مانند Hilti HDA، مقاومت و تاب‌آوری بیشتری را نسبت به مواد پایه با مقاومت متفاوت فراهم می‌کنند و بهترین راه حل‌ها را برای عمده نیازهای اتصال به وسیله ی انکر هستند.

3- اتصال یا چسبندگی (Bonding or Adhesion)

سیستم انکر های شیمایی یا چسبی، از مکانیسم اتصال بین چسب و انکر و هم‌چنین اتصال بین چسب و بتن، برای انتقال بار از انکر به بتن استفاده می‌کنند. میزان چسبندگی موجود، تحت تاثیر عواملی مانند شرایط دیواره ی سوارخ ایجاد شده در زمان تصب انکر قرار دارد. انکرهای چسبی، هم‌چنین تا حدودی از مکانیسم micro-keying یا قفل شدگی جزئی، به منظور جبران ترک های موجود در جداره ی سوراخ ایجاد شده در بتن نیز استفاده می‌ شود. سیستم‌های انکر تزریقی مانند HIT-HY ۲۰۰ هیلتی، انعطاف‌پذیری بی‌نظیر و مقاومت اتصال بالایی را برای طیف وسیعی از موارد استفاده از سیستم‌های انکربولت فراهم می‌آورد.
اجزای دیگری از انکرهای هیبریدی ، مانند راد مخصوص Hilti HIT-Z، امکان استفاده از سیستم انکر شیمیایی همراه با مکانیزم انکر های گشتاور کنترل را فراهم می کنند. این توانایی، قابلیت اعتماد بالایی را در شرایط محیط کار متنوع به ارمغان می‌آورد.

4- مقاومت برشی

بیشتر انکرها، از طریق اتکای انکر بر سوراخ دیواره سازه، در مقابل بارگذاری برشی مقاومت می‌کنند. بارگذاری برشی هم‌چنین موجب ایجاد کشش ثانوبه در انکر می‌شود. به دلیل این که در پیش‌بارگذاری کششی ناشی از گشتاور نصب تنوع وجود دارد، بیشتر طرح‌های برشی، به جای اتکای بین المان اتصالی و مواد پایه، به اتکای مناسب بین المان اتصالی و بتن بستگی دارد.

سخن آخر

شرکت هیلتی، انواع انکر بولت مکانیکی و انکر های شیمیایی را به بازار عرضه کرده است که هر کدام از این انکرها، از مکانیسم‌های خاصی برای تحمل بار اعمالی روی سازه، استفاده می‌کند. برای این‌که بتوانید از بین تعداد مختلفی از انواع انکرهای هیلتی، انکر مناسب سازه خود را انتخاب کنید، باید هم به شرایط سازه و نیازهای پروژه‌تان واقف باشید و هم انکرهای مختلف را بشناسید.