تفاوت انکرهای شیمیایی و انکربولت های مکانیکی چیست؟
آخرین بروز رسانی: 30ام خرداد, 1401

تفاوت انکرهای شیمیایی و انکربولت های مکانیکی چیست؟

مقدمه امروزه با توجه به بروز رسانی مباحث آیین نامه […]

مقدمه

امروزه با توجه به بروز رسانی مباحث آیین نامه ای از جمله مبحث نهم مقررات ملي ساختمان و گسترش مباحث بهسازی لرزه ای سازه ها و در راستای طراحی عملکردی سازه ها به روش مقاوم سازی جهت یکسان کردن نیاز و ظرفیت سازه ها استفاده از انکرهاي شيميايي و مکانيکي با هدف نصب پليت هاي فولادي در سيستم هاي مقاوم سازي مانند نصب جکت فولادی، استفاده از الیاف کربن و شیشه و نيز افزایش ابعادی مقاطع منجر به افزایش ظرفیت سازه مي گردد.
در این راستا و به منظور کاهش هزينه هاي تخريب مجدد و ساخت از ابتدا و افزایش مقاومت سازه هاي قدیمی در زلزله و همچنین تحلیل و طراحی عملکردی بناهای با اهمیت بالا از جمله بیمارستانها و … به استناد فصل 17 آیین نامه ACI318-14 یکی از روشهای اجرایی، روش اتصال به صورت POST INSTALL ANCHOR می باشد.

 افزایش مقاومت سازه

افزایش مقاومت سازه

انکر عضوی واسط جهت انتقال نیروهای موجود اعم از برش ، کشش ، لنگر و … از المان الحاقی فلزی یا بتنی به بتن موجود بوده که براي دو کاربرد عمده مورد استفاده قرار مي گيرد:

 • اتصال المان هاي سازه اي مانند تير و ستون و …
 • اتصال المان هاي غير سازه اي مانند تاسيسات، وال پست و نما و …

انکرها به صورت کلي به دو دسته ي انکرهاي شيميايي و مکانيکي تقسيم مي شوند:

انکر های مکانیکی دارای  عملکرد های مختلفی از جمله عملکرد اصطکاکی، انبساطی، چفت و بستی و ترکیبی از انبساطی و اصطکاکی را دارا می باشند در حالی که انکر های شیمیایی دارای عملکرد اصطکاکی بوده که اصطلاحا عملکرد BONDING  شناخته می شوند. انکر های مکانیکی بستگی به نوع انکر دارای عملکرد انبساطی، چفت و بستی و یا ترکیبی از آنها می باشد که در ادامه جهت آشنایی نمونه انکر مکانیکی و شیمیایی قابل مشاهده می باشد.

لازم به ذکر طبق بند 17.1.3 فصل 17  آیین نامه ACI 318 جهت استفاده از انکرهاي Post install گام اول بررسي اين انکرهاي توسط يک آزمايشگاه ثالث مورد تأييد توسط آيين نامه مي باشد. داشتن تاییدیه ESR (موسسه مورد تایید آیین نامه آمریکا) برای انکر مورد نظر می باشد. بررسي و گرفتن تأييديه براي انکرها نياز به طي کردن معيارهاي پذيرش انکرها  AC308 براي انکرهاي شيميايي و AC193 براي انکرهاي مکانيکي و طبق روش تست ACI355.2 براي انکرهاي مکانيکي و ACI355.4 براي انکرهاي چسبي و شيميايي مي باشد. در صورت پاس کردن معیار های ارزیابی در نهایت تاییديه ESR برای انکر شیمیایی و مکانیکی صادر میشود  که در اين مدرک فني ضرايبي وجود دارد که اين ضرايب خروجي آزمايش هاي انجام شده است. بررسي انکرهاي مکانيکي و شيميايي و اخذ این تاییدیه جهت طراحی انکرها و محاسبه ي عمق کاشت براساس آیین نامه آمریکا و همچنین مبحث 9 مقررات ملی ساختمان ضروري است. بديهي است نداشتن اين تأييديه و يا داشتن تأييديه از آيين نامه ديگر مانند اروپا امکان استفاده از اين گونه انکرها و طراحي آن را بر اساس مبحث نهم جديد ملغي مي کند.

مدارک فني اشاره شده در بالا به عنوان مراجع و استانداردهاي مورد تأييد مبحث نهم مقررات ملي ساختمان در فصل 18 اين مبحث اشاره شده است.

هر کدام از انکر بولت ها ويژگي هاي خاص خود را دارند و کاربرد متفاوتي دارند. نکته ي مهم اين است که انکرهاي شيميايي و مکانيکي از نظر باربري هيچ برتري نسبت به يکديگر ندارند اما بسته به نوع کاربرد و ويژگي هاي نصب در مقاطع مختلف مي بايست از نوع خاصي از انکرها استفاده کرد.

مثلا در شرايطي که ضخامت مقطع کم است استفاده از انکرهاي مکانيکي توصيه مي شود و يا در جايي که فاصله از لبه آزاد بتن کم باشد انکرهاي شيميايي پيشنهاد مي شود. پس بسته به نوع کاربرد ممکن است بتوان از انکرهاي مکانيکي، شيميايي و يا هر دوي آنها استفاده نمود.

دسته‌بندی: مقالات

مقالات مرتبط را حتما ببینید

مقالات مرتبط را حتما ببینید

نظر شما برای ما ارزشمند است

3 دیدگاه

 1. بتن ایستا 24 فروردین, 1401 در 11:42 ب.ظ - پاسخ

  این دوره طراحی انکر رو به چه صورت اراعه میکنید؟

 2. عليزاده 6 مهر, 1400 در 2:28 ب.ظ - پاسخ

  آموزش طراحي انکر و محاسبه ي عمق کاشت برگزار مي کنيد؟

  • admin 6 مهر, 1400 در 5:01 ب.ظ - پاسخ

   دوره طراحی انکر بوسیله نرم افزار هیلتی را به شما پیشنهاد می کنیم.