انکر بولت

انکرهای شیمیایی

انکربولت های مکانیکی

برای انجام پروژه‌های مختلف و صنایع گوناگون ابزارهای مختلفی وجود دارند که بعضی از آن‌ها کوچک و برخی دیگر بزرگ‌تر هستند. این ابزارها برای ایمنی و نصب انواع سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و گاهاً عنصری حیاتی به شمار می‌روند.

انکر بولت یکی از این ابزارهای حیاتی کوچک است که نوعی پیچ چفتی است و جهت نصب و چفت‌وبست انواع سازه‌های مهمی مثل آسانسور و پله‌برقی و وسایل مشابه مورداستفاده قرار می‌گیرد. انکر بولت انواع مختلفی دارد و در جنس‌های متفاوتی تولید می‌شود که بیشترین نوعی که استفاده می‌شود، جنس فلزی آن است.

انکر بولت به‌طورکلی دو نوع دارد: انکر شیمیایی (تزریقی یا چسب کاشت میلگرد) و انکر مکانیکی (رول بولت) که هرکدام انواع مختلفی نیز دارند.

ویژگی‌های انکر بولت

انکر بولت هیلتی در صنایع ساختمانی، پل و سدسازی و ساختن نیروگاه‌ها کاربردهای زیادی دارد. انکر بولت‌ها در صنعت ساختمان جهت متصل کردن صفحات فلزی به پی ساختمان و بتن و برای اتصالات فلزی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این انکرها دارای انبساطی استاندارد است و بسته به نوع آن در بتن غیر ترک‌دار نیز می‌توان از آن استفاده کرد. درمورد تفاوت‌های رول بولت و انکر بولت هم می‌توان گفت رول بولت درواقع نوعی از انکر بولت مکانیکی است که از اتصال پیچ‌ومهره‌ای تشکیل شده است. همچنین اجزای آن شامل یک پیچ که سری مخروطی شکل دارد و قطعه‌ای استوانه‌ای، مهره و واشر می‌شوند.

کاربردهای انکر بولت هیلتی

اساسی‌ترین کاربرد انکربولت در نصب کردن انواع پارتیشن و سقف‌های کاذب یا لوازم بهداشتی در داخل ساختمان است. همچنین برای نصب تجهیزات مختلف بیمارستانی و پنل‌های پیش‌ساخته بتنی و ساپورت‌های تأسیساتی نیز از این ابزار استفاده می‌شود.

از دیگر کاربردهای انکربولت هیلتی می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • نصب کردن صفحه‌های فلزی روی بتن یا مصالح دیگر بنایی برای انجام عملیات جوشکاری
  • جهت ترمیم و تقویت سازه‌های بتنی نظیر متصل کردن دو قطعه پی نواری در یک سازه قدیمی
  • پوشاندن دهانه‌ها در سازه‌های بتنی قدیمی از طریق روش دال بتنی یا همان کاشت آماتور
  • نصب کردن انواع ساپورت الکتریکی و مکانیکی روی بدنه بتنی
  • کاشت پایه‌های تجهیزات سبک مانند دوربین مداربسته و کنترل سرعت روی دیوار، کف یا سقف
  • نصب کردن هندریل و گاردریل