تأثير تميزکاري حفره در کاشت ميلگرد
آخرین بروز رسانی: 8ام تیر, 1401

تأثير تميزکاري حفره در کاشت ميلگرد


امروزه با گسترش استفاده از انکرهاي شيميايي يا چسب کاشت ميلگرد با هدف مقاوم سازي ساختمان هاي موجود بيش از پيش نحوه ي استفاده و نصب صحيح ميلگرد توسط اين مواد شيميايي احساس مي شود. در اين بين يکي از موارد مهم که گاهاً در هنگام کاشت ميلگرد توسط تيم اجرايي فراموش مي شود تميز کاري حفره ي ايجاد شده است. در اين نوشته به بررسي اثرات عدم تميزکاري بر روي کاهش چسبندگي چسب کاشت ميلگرد به بتن جداره و به تبع آن کاهش ميزان مقاومت بر اساس آزمايشات انجام شده بر روي انکرهاي شيميايي هيلتي مي پردازيم.

شرکت هيلتي سال هاي سال است که در اين زمينه به عنوان يک شرکت پيشرو تلاش فراواني کرده است تا جديدترين تکنولوژي ها در اختيار جامعه مهندسين صنعت ساختمان قرار دهد. در همين راستا شرکت مادوي نيز از سال 1358 نمايندگي انحصاري فروش و خدمات پس از فروش هيلتي در ايران را به عهده دارد.

ميزان چسبندگي بين چسب و بتن جداره سوراخ به صورت مستقيم متأثر از شرايط تميزکاري حفره در هنگام تزريق انکر شيميايي و يا چسب کاشت ميلگرد است. ممکن است در هنگام تزريق انکر شيميايي و يا چسب کاشت آرماتور جداره ي حفره کاملا خشک، مرطوب و يا بخشي از آن و يا کل آن حالت مغروق در آب داشته باشد.

نکته : در زمان هايي که کاشت ميلگرد و استفاده از انکر شيميايي در محيط کاملا مرطوب و يا زيرآب انجام مي شود، مي بايست صلاحيت استفاده از انکر شيميايي و يا چسب کاشت آرماتور در چنين شرايطي کنترل شود. به علاوه استفاده از انواع روش هاي سوراخکاري از جمله استفاده از مته هاي مغزه گيري يا کرگيري نيز مي بايست توسط مدارک مربوط مورد تأييد باشد. پس لزوماً نمي توان از هر نوع انکر شيميايي و يا چسب کاشت آرماتور در شرايط مختلف مثل حالت مرطوب و مستغرق و يا استفاده از مته هاي کرگير براي سوراخکاري استفاده کرد.

تميزکاري حفرها هاي ايجاد شده مي تواند با استفاده از آب انجام شود. در خيلي از موارد اکيپ اجرايي ترجيح مي دهند به منظور شستن خاک هاي به جامانده از سوراخکاري از روش شستن حفره استفاده کنند اما مهمترين مساله اين است در صورت استفاده از اين روش مي بايست حتماً تمامي گل و لاي ايجاد شده ناشي ار شستن توسط فشار باد از حفره خارج شود. اين مساله به خصوص در مواردي که نصب و سوراخکاري بر روي زمين مي باشد مقداري مشکل است.

اين که براي تميزکاري از چه روشي استفاده شود تفاوتي ايجاد نمي کند اما در برخي موارد هر کدام از روش ها مزايا و معايبي دارند.

در تصوير زير انواع روش هاي تميزکاري را به صورت مرحله به مرحله براي نصب ميلگرد توسط انکر شيميايي HIT-HY200 هيلتي را مي توانيد مشاهده کنيد.

اولين مرحله در نصب انکرهاي شيميايي استفاده از وسايل ايمني مانند عينک، دستکش و لباس کار مناسب است.

استفاده از وسایل ایمنی برای نصب انکرهای شیمیایی

هر کدام از اين اقلام به دليل خاصي مي بايست استفاده شود:

عينک و دستکش ايمني: استفاده از چسب کاشت آرماتور به عنوان يک ماده شيميايي به خصوص در هنگام نصب ممکن است هم با پاشش و يا تماس اين ماده شيميايي بر روي پوست و يا چشم اپراتور شود که اين مساله در برخي موارد ممکن است به آسيب هاي جدي به چشم و يا حتي مرگ اپراتور ختم شود. پس در هنگام کار با اين مواد شيميايي موارد ايمني را حتما رعايت نماييد.

در مرحله ي بعد مي بايست سوراخکاري توسط مته با سايز استاندارد و بر اساس عمق کاشت مورد نظر انجام شود. استفاده از مته ي با سايز استاندارد در مراحل بعد علاوه بر سهولت نصب مي تواند از مشکلات بعدي مانند نصب نادرست انکرها و يا سوراخکاري با سايز مته بزرگتر جلوگيري کند. مرجع اصلي سايز مته براي سوراخکاري دفترچه راهنماي انکر شيميايي مي باشد که در بسته بندي هر انکر شيميايي وجود دارد.

اهمیت تمیزکاری سوراخ برای کاشت میلگرد توسط چسب کاشت هیلتی

روش اول : تميزکاري به روش دستي

 • اين روش تنها براي ميلگردهاي با سايز کمتر از 20 و براي عمق کاشت هاي کمتر از 10 برابر قطر ميلگرد مورد استفاده قرار مي گيرد. اين روش که اصطلاحاً روش 4x4x4 نام دارد با 4 بار تميزکاري توسط پمپ دستي از انتهاي حفره ي ايجاد شده تا ابتداي آن آغاز مي شود. در اين مرحله مي بايست دقت شود که تمامي گرد و خاک داخل حفره تا حد امکان تخليه شود.
 • در مرحله ي بعد مي بايست توسط يک فرچه سيمي هم سايز با سايز مته سوراخکاري تمامي گردو غبار چسبيده به جداره سوراخ کاملا توسط فرچه از جداره جدا شود. اين کار مي بايست 4 مرتبه از انتها به ابتداي حفره تکرار شود.
 • در مرحله بعد مي بايست با استفاده از پمپ دستي تمامي گرد و غبارهاي جدا شده از جداره توسط فرچه سيمي، به صورت کامل از حفره خارج شود. اين کار مي بايست از انتها به ابتداي حفره 4 مرتبه تکرار شود.

روش دوم: استفاده از پمپ باد

 • از اين روش براي کاشت تمامي ميلگردها تا عمق کاشت کمتر از 20 برابر قطر ميلگرد مي تواند مورد استفاده قرار گيرد. اين روش که اصطلاحاً 2x2x2 ناميده مي شود با 2 بار تميزکاري توسط پمپ باد با فشار 6 بار از انتها به ابتداي حفره آغاز مي شود.
 • در مرحله ي بعد مي بايست توسط يک فرچه سيمي هم سايز با سايز مته سوراخکاري تمامي گردو غبار چسبيده به جداره سوراخ کاملا توسط فرچه از جداره جدا شود. اين کار مي بايست 2 مرتبه از انتها به ابتداي حفره تکرار شود.
 • در مرحله ي نهايي مي بايست با استفاده از پمپ باد با فشار 6 بار تمامي گرد و غبارهاي جدا شده از جداره توسط فرچه سيمي، به صورت کامل از حفره خارج شود. اين کار مي بايست از انتها به ابتداي حفره 2 مرتبه تکرار شود.

در تصاوير زير مي توان فرچه هاي استاندارد جهت تميز نمودن حفره هاي ايجاد شده را ملاحظه کنيد.

فرچه هیلتیفرچه هیلتی

نکته ي اصلي در اين رابطه به انجام رساندن تمامي مراحل بالا به ترتيب و به صورت کامل توسط اپراتور کاشت مي باشد. در صورتي که اين مراحل به درستي انجام نشود بر روي ميزان چسبندگي انکر شيميايي به جداره ي بتن تأثير خواهد گذاشت. حال اينکه عدم تميزکاري صحيح تا چه ميزان مي تواند بر روي چسبندگي انکر شيميايي و بتن تأثير بگذارد را مي توان بر اساس آزمايش هاي انجام شده توسط هيلتي برآورد کرد. تصوير زير نشان مي دهد چنان چه تميزکاري در هنگام نصب ميلگرد به درستي انجام نشود و يا کمتر از مقدار خواسته شده انجام شود چه مقدار بر کاهش ميزان چسبندگي انکر شيميايي تأثير گذار است.

چنان چه فرايند تميزکاري در هنگام کاشت آرماتور به درستي انجام نشود، ميزان چسبندگي انکر شيميايي يا چسب کاشت آرماتور به جداره ي بتن مي تواند تا 60 درصد کاهش پيدا کند.

نتيجه گيري:

يکي از مهمترين بخش هاي کاشت آرماتور توسط انکر شيميايي انجام صحيح تميزکاري حفره ي ايجاد شده بر اساس دستورالعمل نصب انکرهاي شيميايي مانند انکر شيميايي HIT-HY200 هيلتي است. در اين ميان عدم توجه به بخش تميزکاري مي تواند باعث کاهش چشمگير ميزان چسبندگي انکر شيميايي به بتن جداره شود. اين مساله گاهاً مي تواند تا 60 درصد باعث کاهش چسبندگي انکر شيميايي به جداره ي بتن اطراف شود. براي جلوگيري از اين مشکل علاوه بر دقت در زمان اجرا و کاشت ميلگرد مي بايست نحوه ي نصب صحيح و کاشت ميلگرد به درستي به اپراتور آموزش داده شود. همچنين مي توان براي جلوگيري از خطاي احتمالي اپراتور مراحل نصب صحيح را در نقشه ها و توضيحات فني مربوط به کاشت ميلگرد اضافه کرد. همچنين مي توان از روش هاي نوين و پيشرفته ي هيلتي از جمله استفاده از مته هاي توخالي به همراه جاروبرقي استفاده کرد.

با تشکر از همراهی شما کاربران گرامی، امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله برایتان مفید واقع شود.

دسته‌بندی: مقالات

مقالات مرتبط را حتما ببینید

مقالات مرتبط را حتما ببینید

نظر شما برای ما ارزشمند است

3 دیدگاه

 1. ارمان سعادت 1 آذر, 1400 در 11:00 ب.ظ - پاسخ

  در مورد كاتينگ هاي سوراخكاري چوب اچ واي دويست ضد غبار نياز ب تميزكاري نداره و reها ضد آب

 2. فاطمي 6 مهر, 1400 در 2:35 ب.ظ - پاسخ

  اصلا نمي دونستم اينقدر ميتونه تاثير بذاره.

  • admin 6 مهر, 1400 در 5:02 ب.ظ - پاسخ

   مفتخریم برایتان مفید واقع شد.